Sprawdź aktualny kalendarz pylenia w Szczecinie i dowiedz się, na co uważać w regionie. Zebraliśmy najważniejsze informacje o alergenach sezonowych na rok 2025 — miesiąc po miesiącu. Dzięki poniższej mapie mogą Państwo lepiej przygotować się na okres wzmożonej aktywności roślin, drzew i grzybów występujących w województwie zachodniopomorskim.

Dlaczego warto znać kalendarz pylenia dla Szczecina?
Przygotowany na rok 2025 kalendarz pylenia (Szczecin) pozwala przygotować się na okresy o wysokim stężeniu alergenów w powietrzu — pyłków roślin, drzew lub traw. W efekcie można m.in.:- Zaplanować aktywność — kalendarz pozwala unikać przebywania w miejscach o wysokim stężeniu pyłków w powietrzu, co zwłaszcza w sezonie pylenia znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów alergii.
- Zrozumieć reakcje alergiczne — zapoznanie się z kalendarzem pylenia wspiera w identyfikacji alergenów poprzez obserwację korelacji między objawami a okresami aktywności roślin, drzew lub grzybów.
- Dostosować leczenie — dzięki prognozie pylenia osoby uczulone na pyłki roślin lub zarodniki grzybów mogą wcześniej skonsultować się z lekarzem alergologiem, aby złagodzić objawy alergii w formie, np. alergicznego nieżytu nosa, kataru siennego lub duszności dróg oddechowych.
FAQ
1. Czego nie zawiera kalendarz pylenia?
Kalendarz pylenia nie zawiera kurzu domowego z roztoczami, ponieważ występuje przez cały rok w każdym regionie Polski, choć wilgotność i temperatura wpływają na intensywność. Prognoza dotyczy więc przede wszystkim roślin, gdyż pylenie drzew, traw i chwastów zależy od pory roku, co ułatwia prognozowanie.
2. Co jest w kalendarzu pylenia?
W tabelarycznej formie, kalendarz przedstawia informacje dotyczące kilkunastu alergenów, jak trawy, brzoza, bylica, leszczyna, olsza, topola, jesion, dąb, szczaw, babka, komosa, ambrozja oraz cladosporium i alternaria. Uwzględnia się zmienne, jak okres intensywnego pylenia, a także poziom stężenia pyłku drzew, roślin lub zarodników grzybów w powietrzu.
3. Do czego służy kalendarz pylenia?
Przede wszystkim, kalendarz pozwala dowiedzieć się, co pyli w kwietniu, marcu lub innym miesiącu. Dzięki temu alergicy mogą przewidzieć nasilenie objawów w danym okresie, co ułatwia codziennie funkcjonowanie i umożliwia wdrożenie leczenia alergii.
4. Jak korzystać z kalendarza pylenia?
Aby odszukać czas pylenia w kalendarzu, trzeba znaleźć konkretny miesiąc i alergen, który może być gatunkiem rośliny, drzewa lub grzyba. Kolorem czerwonym oznaczono wysokie, żółtym średnie, a zielonym niskie stężenie pyłków i zarodników w powietrzu. Biała komórka oznacza, że roślina nie pyli w danym okresie.
5. Skąd pochodzą dane z kalendarza pylenia?
Dane na rok 2025 zaprezentowane w kalendarzu pylenia na stronie Alergia Szczecin pozyskano ze strony Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych (OBAŚ). OBAŚ prowadzi sieć punktów pomiarowych, w których bada się stężenie pyłków roślin i zarodników grzybów mikroskopowych w powietrzu na terenie najważniejszych miast w Polsce.